MINT - mentolové deskovky do kapsy!

Série mini her MINT na první pohled zaujme svým balením. Všechny tyto hry jsou v plechové krabičce jak od mentolek. Uvnitř se nachází jednoduchá hra se základními mechaniky, každá se zaměřuje na jednu konkrétní. Hra nezabere moc místa, rychle vysvětlíte i odehrajete, strčíte do kapsy, takže ideální filler na cesty. Žetony samozřejmě vypadají jako mentolové bonbóny a rozhodně nejsou k jídlu! Na FYFTu máme aktuálně čtyři "příchutě", které si v tomto článku představíme, a třeba vám to pomůže se rozhodnout pro jednu z nich, pokud si nevezmete rovnou všechny :)

MINT WORKS

MINT Works je první hrou z této série. Herním principem je worker placement, kdy umisťujete na karty svoje workery v podobě mint žetonů. Získáváte tím další žetony, prvního hráče nebo plány různých staveb. Ty vám dávají buďto čistě vítězné body nebo bonusové schopnosti. Jakmile hráč získá 7 bodů nebo už není dostatek karet plánů na doplnění nabídky, spustí se konec hry a dohrává se aktuální kolo. Hráč s nevětším počtem bodů je vítěz. MINT Works je skvělou vstupní hrou do worker placement her a dostala i ocenění od Dice Tower.

a1

MINT DELIVERY

Jak již název napovídá, v MINT Delivery budete rozvážet mentolky. Každý z hráčů se stane řidičem kamionu, bude přijímat objednávky a doručovat je. V tahu máte dvě akce. Akce jsou velmi jednoduché. Pohyb po mapě, naložit kamion, "vylepšit" mentolky, přijmout objednávku, a když stojíte ve městě a máte ten správný náklad, můžete bez akce si vzít kartičku se splněnou objednávkou, která přinese vítězné body. Hra končí, jakmile se dobere určitý počet balíčků s objednávkami. Hru si můžete okořenit přidáním schopností a překážky na trati.

a2

MINT BID

Žluté mintky nabízí princip dražby (aukce) a mint žetonky budou vaše peníze, kterými budete kupovat lokace do svého města. Aukci můžete volit jak otevřenou (všichni vidí kolik, kdo nabízí a postupně se přebíjíte) a nebo uzavřenou aukci (každý tajně nabídne a všichni současně odhalí nabídku). Kartu lokace dáváte mezi sebou a hráčem po pravici nebo levici. Na konci hry se totiž budou bodovat obě města, takže hra je trochu i kooperativní. Body se získávají za jednotlivé lokace, za majoritu určitých typů a jak jsou umístěné. Dá se hrát i sólo, ale nejlépe bude fungovat ve větším počtu hráčů.

MINT COOPERATIVE

V neposlední řadě tu máme něco pro ty, co rádi spolupracují. V MINT Cooperative budete společně zachraňovat město a snižovat paniku. Každý dostane postavu se speciální schopností a pomocí kostek hrát akce, které zároveň spouští balíček padoucha. Padouch bude vyvolávat víc a víc paniky a pokud stoupne do určité úrovně , hráči prohráli. Pro výhru je třeba přežít celý balíček chaosu. Opět velmi jednoduché, rychlé, na cesty.

Kromě těchto čtyř "příchutí" existují ještě MINT Control (area control) a MINT Mini (mini her). Mintky můžeme rozhodně doporučit. Nejen na cesty, ale taky jako rychlej filler mezi více epickými hrami. Skvěle padne i jako dárek pro hráče i nehráče díky nápaditému balení.

Všechny mintky máš tady!

[Autor-FYFTtalent]