Nejlepší kooperativní hry | Jsme v tom společně

Kooperativní hry jsou jedny z nejoblíbenějších typů deskových her u nás na FYFTu! Někdo nerad prohrává nebo prostě jen blbě snáší porážku, jiní raději táhnou za jeden provaz a chtějí se podílet na společném cíli. To mohou být důvody, proč sáhnout po kooperativní hře - třeba na tvém deskoherním večírku. 

Výhody najdeme například u pravidel - stačí, když je umí pořádně jeden hráč a pomáhá ostatním. Na druhou stranu, pokud se jedná o tzv. Alpha hráče, který pomáhá až moc a hraje v podstatě za ty druhé, není to ideální. Ale to už závisí na jednotlivých herních skupinách

Kooperativní hry jsou jak malé, tak i velké hry. Většinou nabízí i variantu pro jednoho a taky se často setkáš s Legacy systémem (hry, které se s každým kolem nějakým způsobem mění). V tomto článku ti dáme pár tipů na kooperativní deskové hry, které stojí za vyzkoušení.

 Jak zorganizovat úspěšný deskoherní večer s kamarády?
 ➤ Pozorně si promysli, jakou hru vybereš, podívej se na téma, obtížnost, počet hráčů a délku hry. Nechceš přeci pozvat 4 kamarády na deskovku pro 1-4 hráčů, přičemž jeden z nich by pak jen koukal, s tebou by vás bylo totiž pět!
 ➤ Měj raději v záloze vícero her, kdyby náhodou tvoje volba kámoše nenadchla.
 ➤ Pořádně si nastuduj pravidla, ať se vyhneš tomu, že budeš během hry zběsile listovat pravidly a kámoši budou jen tak koukat.
 ➤ Dej dopředu vybrat kámošům hru - jistě moc dobře víš, co máš doma za hry. Pošli seznam her kámošům a nech je si dopředu vybrat, co by chtěli hrát.
 ➤ Pokud se chceš vyhnout hádkám během hraní, doporučujeme vybrat kooperativní nebo semi - kooperativní hru, kde buď všichni společně prohrají nebo vyhrají.

 

V krátkosti si představíme 5 kooperativních a 3 semi-kooperativní hry, a to (až na jednu hru) kompletně v češtině.

Kooperativní hry

Pandemic (Blackfire) 

[počet hráčů: 2-4 | věk: 12+ | herní doba: 60 min]

Pandemic je kooperativní desková hra, kde spolu jako tým vědců, doktorů, a hygieniků ze CDC, budete hledat léky na čtyři smrtelné nemociNemoci se šíří po celé Evropě a způsobu, jak můžete prohrát je hned několik, zatímco cesta k vítězství je jen jedna. Budete cestovat napříč kontinentem, ošetřovat nakažené pacienty a hledat zdroje pro vývoj potřebných léků. Podaří se ti se svým týmem zachránit lidstvo před epidemií smrtelných chorob?

Přestože má hra jednoduchá pravidla, tak vyhrát ji nebude vůbec jednoduché a bude potřeba dát hlavy dohromady a spolupracovat jako sehraný tým. Pandemic patří mezi top vstupní hry nejen v rámci koop a na své si přijde opravdu každý hráč deskovek.
 

 

Stranger Things: Obrácený svět (Blackfire) 

[počet hráčů: 2-4 | věk: 10+ | herní doba: 45 min]

Stranger Things: Obrácený svět je kooperativní hra vycházející z prvních dvou sérií oceňovaného Netflix seriálu, kde se ty a tvoji kamarádi ujmete rolí hlavních hrdinů a pokusíte se zastavit děsivé nadpřirozené síly, s cílem zachránit Willa před hrůzami Obráceného světa. Každá série (herní deska je oboustranná) má svou vlastní mapu a sadu karet. Budete se procházet po Hawkinsu, shromažďovat informace a spojence, unikat před tajnou vládní agenturou, bojovat s nájezdníky z Obráceného světa a ujišťovat se, že nic není silnější než přátelství.

Krásně ilustrovaná deskovka s úchvatnými figurkami, se kterými bude radost hrát - navíc, kdo by neznal Stranger Things? Touhle volbou jistě nadchneš všechny své kamarády! A jak to tak u kooperativních her bývá, buď všichni prohrajete nebo vyhrajete společně!

Tip: Chcete hrát jen ve dvou? Výběr her pro dva najdeš v našem článku Nejlepší hry pro dva. Nebo se rovnou podívej na všechny, které máme skladem, v kategorii Hry pro dva.

 

Kroniky Avelu (Blackfire)

[počet hráčů: 1-4 | věk: 10+ | herní doba: 60 min]

Kroniky Avelu je fantasy kooperativní desková hra pro celou rodinu a vítězství dosáhneš pouze pokud budeš spolupracovat. Spojte síly a zachraňte Avel před nebezpečnými příšerami, které probudila černá magie! Milovníci tvorby postav mohou jásat - tvorba hrdiny v Kronikách Avelu je totiž samostatnou disciplínou. Můžeš si zvolit pohlaví, vybrat své postavě to nejlepší jméno a nakonec si svého hrdinu nebo hrdinku můžeš i vymalovat přesně tak, jak se ti bude líbit.

Okolí hradu Avel tvoří hexová mapa, kterou budeš postupně odkrývat. Nevyhneš se boji s příšerami ani finálnímu střetu s Bestií! V divočině navíc narazíš na roztodivná monstra, se kterými se budeš muset vypořádat kostkovým soubojem. Odměny získané za porážení nepřátel ti pomohou se připravit na souboj s Bestií.
 
 
Tip: Úplně všechny hry, které máme, najdeš v sekci Hry
 
 
 
Atentát na Hitlera (REXHry)

[počet hráčů: 1-5 | věk: 14+ | herní doba: 90 min]

Atentát na Hitlera je kooperativní desková hra zasazená do prostředí nacistického Německa. Hráči v ní představují spiklence, jejichž cílem je skoncovat s Hitlerovou vládou. Cestují po Evropě a dávají dohromady plány na atentát, ale tak snadné to není! Mechanismus ve hře se hráčům snaží jejich plány zhatit, dostat je do vězení a skoncovat tak s odporem proti Vůdci! Už teď je tak jasné, že tě čeká temná a velmi nebezpečná hra s nejistým výsledkem

Budete se neustále pohybovat na tenkém ledu. Sebemenší aktivita přitáhne pozornost gestapa, a tak budete muset vážit intenzitu jednotlivých kroků. Hra je určená už zkušenějším hráčům a milovníkům historie, objevují se v ní totiž reálné historické události - ty však budeš mít možnost převyprávět historii jinak

Harry Potter: Vzestup Smrtijedů (REXhry)

[počet hráčů: 2-4 | věk: 11+ | herní doba: 60 min]

Harry Potter: Vzestup smrtijedů je kooperativní hra, ve které se ty a tvoji kamarádi budete snažit porazit ďábelské Smrtijedy lorda Voldemorta. Příběh je zasazen do pátého roku a  vybrat si můžeš z postav Harryho, Hermiony, Brumbála či Siriuse Blacka, přičemž v průběhu hry můžete na svou stranu získat spoustu dalších postav. Hlavní roli ve hře hraje kombinace kostek a speciálních schopností postav.

Svolej svoje tři Potterhead kamarády a zastavte lorda Voldemorta a Smrtijedy dříve, než uvrhnou do temnoty náhodná místa kouzelnického světa!

 

 

   

Semi-kooperativní hry

Věc: Desková hra (Blackfire) 

[počet hráčů: 1-8 | věk: 14+ | herní doba: 45-120 min]

Kultovní horor Věc se dostává na stůl v podobě semi-kooperativní deskové hry. Dokážeš přežít a odhalit monstrum? Věc je hra se skrytou identitou – mimozemskou entitou, která se snaží uniknout z vědecké základny, a je jen její volbou, zda bude spolupracovat s lidmi, aby společně unikli nebo se zachová jako skutečné monstrum a postupně asimiluje všechny členy týmu. Ostatní hráči se musí pokusit přežít, udržovat základnu 31 v chodu a zvolit nejlepší cestu k útěku a co je nejdůležitější, odhalit mimozemšťana mezi členy týmu.

Paranoia, že nevíš, kdo je na tvojí straně, má velký vliv na tvoje rozhodování. Samotné chování vetřelce bude silně ovlivněno průběhem samotné hry a skutečností, jak blízko jsou hráči k odhalení jeho skutečné identity. Cesta k vítězství je těžká, ale ne nemožná.

 
 
Nevyzpytatelní (Blackfire)

[počet hráčů: 3-6 | věk: 14+ | herní doba: 2-4 hod]

Nevyzpytatelní je semi-kooperativní hra o skrytých rolích, intrikách a paranoie pro tři až šest hráčů. Parník Atlantika je na cestě do Bostonu, v patách mu však jsou temné stíny, které se drží mimo dohled těsně pod vlnami. Někteří z tvých spolucestujících se chovají nepřirozeně a se zoufalou touhou zírají do moře. Tvoje sny sužují děsivé podmořské noční můry. A aby toho nebylo málo, došlo k vraždě cestujícího

Někteří hráči jsou lidé, kteří bojují o přežití lodi, jejích cestujících a posádky. Jiní hráči však jsou zrádci, kteří byli na SS Atlantiku vyslání hlubinnými, aby zajistili, že loď do přístavu nedopluje! Jelikož jsou role hráčů skryté, je pro vítězství v Nevyzpytatelných zásadní správně určit, kdo je přítel a kdo nepřítel.

Tip: Pokud tě zajímají další tipy na hry, zkus mrknout do kategorie nejlepší deskové hry. Tam si rozhodně vybereš. Ať už budeš hrát kooperativně nebo kompetitivně, nezapomeň, že zábava je na prvním místě!  
 
 

 
Secret Hitler - EN

[počet hráčů: 5-10 | věk: 17+ | herní doba: 45 min]
 
Jestli na svůj deskoherní večírek hledáš vtipnou a originální párty hru se skrytými rolemi, tady je. Secret Hitler je neobvyklá semi-kooperativní párty hra o politických intrikách a zradě. Ve hře dostaneš roli buď liberála nebo fašisty a budeš se snažit protlačit zákony svojí strany. Liberálů je sice víc, ale neví o sobě, zatímco fašisté ano. Na začátku hry se navíc náhodně vybere prezident, který zvolí kancléře...kompletní pravidla najdeš u produktu.
 
Liberálové vyhrají, když je vyloženo pět liberálních zákonů, nebo je zastřelen Hitler. Fašisté ovládnou hru, pokud je vyloženo šest fašistických zákonů, nebo je Hitler zvolen kancléřem. Secret Hitler je nejprodávanější hrou na FYFTu za rok 2023!
 

[Autor-Lucka]