Kooperativní hry – Jsme v tom společně

Jedna z nejoblíbenějších kategorií ve hrách. Někdo nerad prohrává nebo prostě jen blbě snáší porážku, jiní radši táhnou za jeden provaz a chtějí se podílet na společném cíli. To mohou být důvody, proč sáhnout po kooperativní hře. Výhody najdeme například u pravidel. Stačí, když je umí pořádně jeden hráč a pomáhá ostatním. Na druhou stranu, pokud se jedná o tzv. Alpha hráče, který pomáhá až moc a hraje v podstatě za ty druhé, není to ideální. Ale to už závisí na jednotlivých herních skupinách. 

Kooperativní hry jsou jak malé, tak i velké hry. Většinou nabízí i variantu pro jednoho a taky se často setkáte s Legacy systémem (hry, které se s každým kolem nějakým způsobem mění). V tomto článku ti dáme pár tipů na kooperativní deskové hry, které stojí za vyzkoušení. V krátkosti si představíme 3 nenáročné, 3 semi-kooperativní (se zrádcem) a 3 hráčské tituly.

Tip: Úplně všechny hry, které máme, najdeš v sekci Hry.

Nenáročné 

Zombie Kidz: Evoluce [počet hráčů: 2-4 | věk: 7+ | herní doba: 15 min]

Tato malá hra v sobě ukrývá už jednodušší legacy systém, který děti rozhodně bude motivovat se ke hře vracet. Ve hře je 13 obálek, jež postupně otevíráte, tím přidáváte do hry nová pravidla a komponenty. V roli studentů se snažíte ubránit školu před hordami zombíků. A to tak, že zavřete všechny 4 brány. Hra je extrémně jednoduchá, a to až tak, že ji zvládnou i mladší děti, než je uvedeno na krabici. Ve svém tahu hodíte kostkou, barva, která padla určí do jaké místnosti umístíte zombíka. Pak se smíte pohnout o jednu místnost a zabít tam až dva zombíky. Pokud se nachází dva hráčí u brány, tak si plácnete a bránu jste uzamčeli. Jakmile jsou všechny zamčené, vyhráli jste. 

 Zombie Kidz: Evoluce

 

 

The Mind: Souznění myslí [počet hráčů: 2-4 | věk: 8+ | herní doba: 15 min]

The Mind se zdá být na první pohled nezáživná karetní hra s čísly, kde je úkolem vyložit je vzestupně. Když jsme se ji konečně odhodlali vyzkoušet, byli jsme všichni mile překvapeni. U hry se nesmíte bavit, v tom je hlavní chyták. A přesto se nám povedlo karty (souzněním mysli) seřadit a pobavili jsme se u toho. Funguje dobře i jako karetka pro dva hráče. Na tuto hru je těžké navnadit, ale možná k tomu pomůže náš letsplay, který najdeš na Youtube.

Tip: Výběr her pro dva najdeš v našem článku Nejlepší hry pro dva. Nebo se rovnou podívej na všechny, které máme skladem, v kategorii Hry pro dva.

 mind

 

Jedním Slovem [počet hráčů: 3-7 | věk: 8+ | herní doba: 20 min]

Jedním Slovem je hra, která vyhrála Spiel des Jahres v roce 2019. Slovní kooperativní párty hra, kde “překvapivě” napovídáte spoluhráčům právě jedním slovem. Hráč na tahu si vytáhne kartičku rubem k sobě. Náhodně vybere číslo od 1 do 5 a ostatní dávají nápovědu na dané slovo. Pak se nápovědy porovnají mezi sebou a všechny stejné nebo podobné se vyřadí z kola. Ty hádající neuvidí. Napovědět tak, abych se nevykryl s ostatními a zároveň byl nápomocen, může být výzva. Vyzkoušej a uvidíš.

 Jedním slovem

Semi-kooperativní 

Betrayal at House on the Hill [počet hráčů: 3-6 | věk: 10+ | 90 min]

Starší kousek, ale stále dobrý. Betrayal at House on the Hill si bere inspiraci z hororových příběhů dnešní doby. Hráči jsou zavření ve strašidelném domě a hledají cestu ven. Během hry jeden hráč nalezne zlé tajemství a obrátí se proti ostatním. Hrdina je charakterizován 4 vlastnostmi – síla, rychlost, příčetnost a znalost. Jakmile jedna z nich klesne na nulu, umíráte. Hra i dnes stále funguje a atmosféra jí nechybí. Jestli tě hra zaujala, tak mrkni na novější obdobu této hry Betrayal Legacy.

 Betrayal Legacy

 

Zima Mrtvých [počet hráčů: 2-5 | věk: 13+ | herní doba: 100 min]

Hra Zima Mrtvých dost připomíná seriál/komiks The Walking Dead. Cílem není pokosit co nejvíce zombíků, ale postarat se o kolonii přeživších, shánět jídlo, léky, zbraně, ale i uklidit odpad. Ve hře můžete hrát se zrádcem, který se náhodně zamíchá do balíčků osobních úkolů. Ten hře dodává úplně jinou atmosféru a doporučujeme hrát s ním. Abyste vyhráli, musíte splnit společný úkol, ale i ten osobní. Zrádce naopak musí splnit svůj a sabotovat společný. Vyhrát tedy mohou všichni, jeden, nebo taky nikdo.

 zima mrtvých

 

Nemesis [počet hráčů: 1-5 | věk: 12+ | herní doba: 120 min]

Vetřelec v krabici. Je třeba ještě něco dodávat? Nemesis už jsme zmiňovali ve videích i v článcích a zmíníme ho zase. Naprostá pecka od Awaken Realms a jejich nejlepší hra. Po produkční stránce není co vytýkat. Jestli jste hru viděli naživo rozloženou, víte o čem mluvím. Hra nabízí i plně kooperativní mód, ale to dle mého názoru přicházíte o půlku hry. Krása v téhle hře je, že zrádce nemusí být ani jeden, nebo mohou být zrádci všichni. Jsou dva úkoly, které dostanete, ale můžete plnit, který chcete. Ve chvíli, kdy se objeví první vetřelec, si ale musíte zvolit cestu, kterou se vydáte. S pravděpodobností skončíte sežraní, náramně si to však užijete.

Nemesis

Hráčské 

Spirit Island [počet hráčů: 1-4 | věk: 13 | herní doba: 120 min]

Ve hře Spirit Island hrajete za mocné duchy, kteří se snaží bránit ostrov před nájezdníky. Cílem je vyhladit všechny osadníky, kteří se nacházejí na ostrově a nepodlehnout zkáze. Každý duch má jiný herní styl než ostatní a vlastní karty akcí. Jeden je více útočný, druhý defenzivní atd. S každým duchem bude hra jiná. Spolupráce v této hře je nesmírně důležitá, protože hra na vás neustále tlačí a už od začátku jste pod tlakem. Ač se někdy může zdát nevyhratelná, kdykoliv může přijít karta, která vše otočí, a ve vás se probudí naděje. Spirit Island používá zajímavé komponenty – od klasických kartonových žetonů, přes plastové figurky a města, až po dřevěné Dahany.

 Spirit Island

 

Pandemic Legacy [počet hráčů: 2-4 | věk: 13+ | herní doba: 60 min]

Když se řekne kooperativní hra, většina z nás si vybaví Pandemic. A její legacy verze je jeden z nejlepších zážitků, který ve hře můžete zažít. Moment, kdy máte zničit kartu ve hře, je bolestivý a ne každý má odvahu to udělat. V Pandemic Legacy vás čeká 12 her, každá představuje jeden měsíc a když se vám nepodaří vyhrát, tak máte ještě jeden pokus. I přes další selhání pokračujete dále a nejste zaseklí. S každou hrou se objeví něco nového – i příběhové zvraty, u kterých máte pocit jako při sledování seriálu. Jakmile se dostane k samotnému konci, hru můžete stále hrát jako klasický Pandemic, nebo přejít do 2. sezóny.

 Pandemic Legacy Season 1

 

Gloomhaven [počet hráčů: 1-4 | věk: 14+ | herní doba: 90 min]

A to největší na konec! Gloomhaven! Tahle skoro 10kilová krabice by někomu vystačila i na rok hraní. Epické fantasy dobrodružství plné nestvůr, sbírání pokladů, vylepšování hrdiny, odemykání nových komponent, objevování světa a spousta dalšího. V jádru je hra hlavně o taktickém boji, kdy zvolíte dvě karty, a zahrajete spodní akci na jedné kartě, horní akci na kartě druhé. Každá karta má svoji iniciativu, která určuje pořadí hráčů a zároveň představuje jakousi vytrvalost. Když karty dojdou, hrdina je příliš unavený a daného scénáře se již nezúčastní. Jestli máte rádi fantasy, příběh a boj, Gloomhaven byste neměli minout.

Gloomhaven

Tohle bylo 9 tipů na kooperativní hry. Když budeš mít možnost, určitě je vyzkoušej.

Tip: Pokud tě zajímají další tipy na hry, zkus mrknout do kategorie nejlepší deskové hry. Tam si rozhodně vybereš. Ať už budeš hrát kooperativně nebo kompetitivně, nezapomeň, že zábava je na prvním místě! 

[Autor-Sony]