Šachová notace: Bližší pohled na šachovou partii ♟

Zdravíme všechny nynější i budoucí zapálené šachisty! Jak jistě všichni víme, ke světu šachu patří cílevědomost, trpělivost... A hlavně umění strategie! K tomu se neodmyslitelně pojí i některé tahy, které si budeš muset zapamatovat. To se ti bude hodit především u šachových zahájení.

Právě k tomu slouží šachová notace. Zkrátka jestli se chceš zdokonalit, musíš umět číst šachové zkratky. A my tě je co? Rádi naučíme!

Tip: Ještě vůbec nevíš, jak se šachy hrajou? Kam která z figurek vůbec táhne? Nezoufej - místo toho si přečti náš článek Jak hrát šachy!

Co je to šachová notace a kdy přišla?

V minulosti se šachové tahy zaznamenávaly příliš složitým způsobem. Teprve v 18. století přišel syrský šachový teoretik Philipp Stamma s jednodušší algebraickou šachovou notací. V té se jednotlivá pole šachovnice označují průsečíkem sloupce a řady. Sloupce jsou značeny písmeny a-h a řady jsou značeny čísly 1-8. Šachovnice musí být orientovaná vždy tak, aby bílá strana měla blíže k tělu písmenka a vlevo čísla.

šachová notace řady a sloupce

Jak značit pořadí tahů?

Políčka už umíme označit. Nyní se podíváme na to, jak zaznačit jednotlivé tahy při partii. Popis pořadového tahu značí pořadové číslo, typ figurky (kamene), kterou bylo taženo, a pak pole, na které bylo taženo. Počáteční pole se neuvádí. Respektive jen v případě, že není jednoznačné, které to bylo. V takovém případě se pole píše až za označení figurky.

Každý tah značíme číslem od jedničky. Jeden tah se skládá z tahu bílého i černého. To znamená, že když potáhne jako první bílý, jeho tah značíme 1. Když následně táhne černý, značíme stejným číslem. Až při dalším tahu bílého se číslo zvýší.

Figurky se značí počátečními písmeny (v závorce anglické zkratky):

K (K) - král

D (Q) - dáma

V (R) - věž

S (B) - střelec

J (N) - jezdec

Pěšec označení nemá v tahu nemá. Pouze pokud máme označit pozici pěšce (p).

Tip: Notace se ti bude hodit při studiu šachových zahájení.
A co že to ta šachová zahájení vlastně jsou? Inu, ověřené tahy, kterými zkušení šachisté nejčastěji začínají (a asi k tomu mají i důvod)
Přečti si něco víc o šachových zahájeních:

Časté speciální znaky

Protože šachy jsou dynamická hra a pořád se na hracím poli něco děje. Je tedy na místě jednotlivé situace náležitě označit.

braní: × (mezi označení figurky a cílové pole; při odstranění pěšce zapisujeme sloupec, na kterém stál - př. Jxe4 (jezdec se zmocňuje pole e4)

braní mimochodem: používáme opravdu finální pole pěšce, za tah můžeme připsat e. p. (en passant). Lze zapsat i jako "braní"

malá rošáda: 0-0 ( věž na h1 nebo h8)

velká rošáda: 0-0-0 (věž na a1 nebo a8)

šach soupeřova krále: + - př. Jx6f+ (jezdec se zmocňuje pole 6f a dává šach soupeři)

mat: # (nebo ++, ale to občas značí i dvojšach) - př. Qh5# (královna se přesouvá na pole h5 a dává mat)

proměna pěšce: za pole proměny připiš zkratku nové figurky (d8S)

nabídka remízy: =?

výsledek partie: 1-0 (bílý vyhrál); ½–½ (remíza); 0-1 (černý vyhrál); * (vítěz neznámý/neurčený)

šachová notace příklad partie - jak značit šachové tahy?

bílý má mírnou výhodu: +/=

černý má mírnou výhodu: =/+

bílý má zjevnou výhodu: +/−

černý má zjevnou výhodu: −/+

bílý má vysokou šanci na výhru: +−

černý má vysokou šanci na výhru: −+

Další speciální znaky neboli komentáře

 V šachu se vyplácí si zapisovat poznámky k jednotlivým tahům. Tyto speciální značky zaznamenají, zda byl tah například silný či odvážný. Komentáře se nemohou připisovat během partie.

Komentáře si nemusíš připisovat vždy, nicméně bude se ti to hodit při studiu vlastních chyb. Protože chybami se člověk učí!

silný tah: !

velmi silný tah: !!

slabý tah: ?

hrubá chyba: ??

pochybný tah: ?!

překvapivý riskantní tah: !?

 Poslední tip na závěr: Výborným pomocníkem v učení se nových strategií a procvičování hry jsou šachové počítače, u kterých si můžeš postupně nastavovat obtížnost dle své úrovně skillu. Počítače tě zároveň umí upozornit na chybné tahy, což je skvělou výhodou.

 

Pochopení šachové notace je zásadní pro každého vášnivého hráče, který se chce zdokonalit v této úžasné hře plné strategie a taktiky. Šachová notace se ti bude hodit při studiu vlastních partií, analýze chyb a strategií. A mimo jiné také pro komunikaci s ostatními hráči a šachovými trenéry.

Tak vzhůru za vítězstvím!

[Autor-Ája]