Nasaďte reflexní vesty, vjíždíme do depa! - Recenze Jízdenky, Prosím! Výhybka

ticket

Dnes máme napilno. Povídá strojmistr a už kouká po svém týmu. Za chvíli dorazí Hektor, Papoušek a Brejlovec. Nějací dobrovolníci na noční šichtu v depu? Jeden ze strojvedoucích přešlapuje okolo. Je svátek, příplatek by se mu hodil. Já jí vezmu, povídá odhodlaně fíra Standa. Je opravené to vjezdové návěstidlo? Ptá se. Posledně mě navedlo na úplně jinou kolej a málem z toho byl malér.

To vám byla jízda. Stejně taková, jako když sem se dostal ke hře Jízdenky, Prosím: Výhybka. Být to v normálním provozu, tak ze mě dispečer asi mít radost nebude. Nakonec to ale dobře dopadlo. Lokomotivy prokličkovaly se svým nákladem mezi staničními úseky a už si to štrádovaly ven ze stanice. Jízdenky, Prosím! Výhybka je hrou, která vás přenese do role vedoucího vlakového depa. Postupně odhaluje své nápady a složitější postupy, kterými se budete prokousávat, abyste svoje miláčky dovedli na tu správnou kolej a ve správném řazení.

Autoři z ADC Blackfire si dali opravdu záležet. Nejen, že je pro vás ve hře připravena spousta rébusů, které jsou rozděleny do čtyř kategorií obtížnosti, ale dostáváte i celé 3D plastové depo, do kterého vaše mašinky míří vstříc lepším zítřkům. A i když má samotné depo nějaké mouchy, jedná se o chytrý a skvělý komponent, který hru posouvá dále od konkurence.

Výhybka, jak už jste možná poznali, spadá do kategorie logických her. Je určena pro jednoho hráče a časová náročnost se různí. Záleží na tom, jak dobře umíte plánovat své tahy, přemýšlet a dávat tyto dvě vlastnosti do spojitosti. Na krabici najdete doporučený věk 8+. Souhlasím, zkoušel jsem s mladším o dva roky a nebylo to úplně ono.

Vašim úkolem je vyřešit 40 rébusů. Každý rébus má svoji kartu, která je rozdělena na dvě části. V horní části máte výchozí postavení jednotlivých komponent. Spodní část pak tvoří výsledné postavení vašich sestavených vlakových souprav. Na kartě je také zobrazeno číslo s počtem hvězdiček. To symbolizuje, na kolik tahů vás vyřešení přijde. Od nejkratšího (3 hvězdy) po nejdelší (1 hvězda). Pokud si budete dlouho lámat hlavu nad nějakým z řešení, nezoufejte. Karty jsou z druhé strany opatřeny nápovědou a rády vás s postupem nejkratšího počtu seznámí.

Nedílnou součást hry tvoří komponenty lokomotiv a vagónků. Co by to bylo za depo, kdyby bylo prázdné? Ty jsou barevně odlišeny, ale jednotlivé barvy na hru nemají žádný vliv. Řekl bych, že to je spíše z důvodu rozlišení na kartách. Mašinky jsou dvě a vozů pět. Najdete zde i dvě rozbité koleje, které mají za cíl blokaci trasy ve vaší jízdě.

ttr

Posledním prvkem této železniční hádanky je samotné depo. Jak už sem zmínil, jedná se o 3D součást v plné parádě. Musím vyzdvihnout zpracování. Když pominu počítadlo tahů, které je tvořeno krásnou parní lokomotivou stojící na obratišti, najdeme zde různé domečky, odstavné koleje, všude poválené náhradní díly, sklady apod. Nachází se zde i držák na karty rébusů. Depo je prošpikované lajnami, zatáčkami i točnou ve kterých se mohou pohybovat vaše vláčkové soupravy.

Zároveň slouží jako insert, což je super. Tohle bludiště má totiž vysouvací spodní část, která je navíc osazena místy pro konkrétní komponenty. Nic vám nebrání v tom si to kamkoli vzít. Je to skladné, pevné a máte vše po ruce. Ideální třeba i na cestu vlakem.

Tahle vláčkodráha má však jeden neduh. Na hratelnost to sice nemá až takový vliv, ale kdyby to fungovalo, bylo by to mnohem lepší a zábavnější. Problém nastává, když začnete tvořit tahy. Posouváte lokomotivu, připojujete vagóny a tak nějak zjišťujete, že se vám souprava někde zasekává, jinde zadrhává a chybí jí ten přirozený pohyb. Ze začátku s tím budete nejspíš bojovat jako já. Časem si to však v některých úsecích budete posouvat po jednom, což vám ušetří i nějaké ty nervíky. S tím bohužel souvisí i počítadlo tahů, občas se stane, že vlivem zádrhelu při posunu následuje čerstvý vánek naštvaného „já“ ve vaší hlavě. Opakujete pak akci a zapomínáte, o který tah jde. Na začátku jsem ho nepoužíval vůbec. Později jsem se k němu vrátil, protože to je pořád komponenta, na kterou myslet chcete. Byla by škoda na ní zapomínat.

Sečteno podtrženo. Pokud máte rádi logické hry a je vám toto téma blízké, rozhodně doporučuji. Pokud vám téma nic neříká, pak možná koukněte po něčem jiném. Podobných her je na trhu spousty. Přijdete však o dílo, které je tematicky dle mého názoru dovedené téměř k dokonalosti. Nejspíš mu doma dám péči v podobě barev, čímž dám Výhybce o další rozměr navíc.

[Autor-FYFTtalent]