Disney Lorcana se blíží!

disney_lorcana_converted

Do mého hledáčku se postupně dostávají kreslené postavičky ze studia Disney. Není to ale proto, že bych se vracel zpátky v čase. Zjišťuji totiž, že kromě Mickyho, Kačera Donalda, Kulíka, Dulíka, Bubíka a známou Rychlou Rotu ve mě nikdo jiný nezanechal stopy vzpomínek na jednotlivé charaktery.

O to více mě překvapila skutečnost, že společnost Ravensburger oznámila vstup na trh se sběratelskými karetními hrami (TCG). Do kategorie těchto her můžeme zařadit asi nejznámější karetní hru Magic the Gathering (MTG) případně Pokémon, či Yu-Gi-Oh! Disney Lorcana byla oznámena 30.08.2022 a do arény proti výše uvedeným velikánům vstoupí ještě letos (konkrétně 18.08.2023). Jsem zvědavý, jak se jim povede. Konkurenci by to přeci jen chtělo a je škoda, že jiným velkým studiím se prorazit nepovedlo (World of Warcarft TCG, Lord of the Rings TCG apod.).

Lorcana to nebude mít lehké. Má však jistou výhodu oproti jiným, méně úspěšným. Zatímco WoW TCG, nebo LoR TCG se zaměřovalo spíše na určitou skupinu lidí, Disney Lorcana může nabídnout vstup i těm nejmladším. A to zejména svou stylizací karet a rozšířenějším povědomím o univerzu jako celku. 

 

Zároveň však bude záležet i na tom, zda bude mít co nabídnout zkušenějším hráčům, aby si dokázala udržet popularitu i mezi dospělými. Dobrou zprávou je, že z toho co zatím víme, to vypadá nadějně. Z dosud odhalených karet je zřejmé, že jednotlivé postavy mohou mít i zajímavé efekty. Stylizace karet je líbivější dětskému hráči, což by někomu nemuselo vyhovovat. Je vidět, že si vydavatel také dává pozor na použité výrazy. Vyhýbá se například slovům typu „zabít“ (kill), které nahrazuje slovem „vyhnat“ (banished). A jak to všechno proběhne?

Vydání hry bude ve dvou fázích

První fáze začne 18. 08. 2023. Na pultech obchodů se objeví tři startovní 60-karetní předpřipravené balíčky, gift set a „Illumineer’s Trove“ (startovací sada). Jednotlivé produkty si představíme později.  Důležité je upozornit, že zmíněné datum se vztahuje pouze na americký kontinent.

Druhá fáze začne 01. 09. 2023. Toto datum je určeno pro mezinárodní vydání hry. Aktuálně potvrzené země, včetně jazykového překladu jsou však pouze čtyři. Německo, UK, Francie a Kanada. Ostatní země vydání zatím nepotvrdily a to včetně České republiky. Uvidíme, zda se k nám hra vůbec dostane alespoň v anglickém jazyce. Bylo by to fajn.

Rozsah produktů zůstává stejný

Ze strany Ravensburgeru bylo ohlášeno, že se chtějí svému titulu plně věnovat a proto nezůstanou jen u první kapitoly (first charter je název prvního setu). V plánu jsou čtyři rozšíření během roku. Po tomto vydání tedy budou zbývat ještě tři.

Zároveň tyto expanze mají vyprávět jakýsi příběh. To, jakým způsobem má být příběh vyprávěn zatím neznáme. Můžeme se dohadovat, jestli to bude pomocí karet samotných, nebo třeba pomocí art booků (výtvarných knih). Jsem zvědavý, jak k tomu vydavatel přistoupí. Pokud má Lorcana konkurovat nynějším králům TCG her, pojí se k tomu i téma organizovaného hraní.  Zatím není známo mnoho informací. Ty budou přicházet postupně s blížícím se termínem vydání. Můžeme ale očekávat, že pokud to myslí Ravensburger vážně, zapíše to do své roadmapy. Těšit bychom se tak mohli na různé turnaje, nejen na bázi lokální, ale i mezinárodní.

V dalším článku se podíváme na slíbené produkty při spuštění. Řekneme si něco o odhalených mechanikách a jednotlivých barvách karet. Už teď ale víme, že barevné kombinace mohou být maximálně dvě.

Pro FYFT napsal Martin Pelíšek

[Autor-FYFTtalent]