Dungeons & Dragons: Čest Zlodějů - co jste možná nevěděli

Dungeons and Dragons, slavné stolní RPG, se plíží i na naše obrazovky! Proto jsme si řekli, že vám toho o filmu povíme trochu víc. Zároveň nakoukeneme ale i daleko za jeho oponu - víš třeba, jaká je historie RPG? Znáš rozdíly mezi filmem a origo hrou?

D&D je stolní hra skládající se z hromady úkolů - a Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves má misi přímo v centru příběhu. Společný plán našich hrdinů je jen jeden jediný - porazit zlo. Nezapomíná se ale ani na zdravou dávku humoru a hlouposti, aby si divák mezi hromadou neustálých rvaček mohl trochu oddychnout.

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů do kin zavítá dne 30. 3. 2023. A FYFTcrew se už nemůže dočkat!

Zajímavost: Věděl/a jsi, že tento snímek je v podstatě takové marvelovské setkání? Síly totiž spojili producent Jeremy Latcham a scénáristé/režiséři John Francis Daley a Jonathan Goldstein - tito lidé mají na svědomí například snímek Spiderman: Homecoming.

O čem je film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů?

Potulný zpěvák Edgin si vydělává tak trochu nemorálním způsobem - společně se svou partičkou kradou vzácné artefakty původním majitelům a následně je prodávají jiným. Jednoho dne se jejich taktika bohužel vymstí (aneb karma je zdarma) a Edgin získá do rukou něco, co se nikdy nemělo dostat do rukou nesprávné osoby. Bohužel Edgin na to absolutně nebere ohled, artefakt se dostane do nesprávných rukou... a tragédie je na světě!

 vzácný artefakt v nesprávných rukou

Edgin je sice mizera, ale uvědomí si, že to, co způsobil, je fakt přes čáru - pokusí se to tedy napravit. Svět Dungeons & Dragons je ale plný krvelačných nelítostných zabijáků a čarodějů, kteří stojí čelem proti Edginovi. A aby toho nebylo málo, stojí proti němu i jeho bývalý kamarád Forge Fletcher.

je zapotřebí vytvořit silný tým

Edgin potřebuje sestavit tým, který by mu pomohl překonat tuto nepříznivou situaci - a kdo jiný by měl být jeho součástí, než postavy vycházející z dalšího RPG, Dračího doupěte? Setkáš se s drsnou válečnicí, ušlechtilým rytířem, mágem i druidkou. Společně si projdou tím nejkrutějším bojem.

D&D tým bojuje proti zlu

Podaří se nabušenému týmu pokořit nelítostnou situaci a zvítězit?

Zajímavost: Víš, že o distribuci tohoto filmu se původně mělo starat studio Warner Bros, nicméně společnost Hasbro, která je vlastníkem značky Dungeons & Dragons, se rozhodla o spolupráci s Paramountem?

Znáš historii RPG?

Určitě jsi už slyšel/a pojem Dračí doupě. Nikde na internetu ani v kamenných prodejnách ho bohužel nenajdeš - jedná se totiž o výchozí verzi, ze které byly následně vyvíjeny dnes již více proslulé hry na hrdiny. Americkým původem se pyšní právě Dungeons & Dragons, v Česku pak máme Dračí hlídku.

Zajímavé je, že Dračí doupě bylo dříve pokládáno za něco, co hrají jen podivíni - ten, kdo hrál dračák, si vysloužil dávku posměchu. Přeci jen je to naprosto odlišný styl hraní, než cokoliv jiného. Svými pravidly se Dračí doupě tak vymykalo, že to nemohl hrát nikdo jiný než opravdoví nadšenci (čti "nerdi").

Nicméně díky pozdější popularizaci na internetu a v médiích (Teorie velkého třesku, Stranger Things...) se hra na hrdiny stala oblíbenou, takže se začaly tvořit její další, mnohem promakanější varianty. RPG tak získalo nálepku "cool".

Dungeons & Dragons v seriálu Stranger Things

Pokud bychom měli porovnat Dungeons & Dragons a naši českou Dračí hlídku, spíše bychom se přikláněli k D&D. A to z jediného důvodu - světy jsou mnohonásobně promakanější, vycházejí stále nové updaty, existuje velké množství příruček jak pro hráče, tak pro vypravěče, které dokáží herní zážitek posunout o několik levelů dál. S hrami na hrdiny se taky úzce pojí i malování figurek - nabarvené figurky, nad kterými jsi strávil/a spoustu času, se ti zaryjí do srdíčka a prohloubí zážitek ze hry.

nabarvi si figurku do RPG

Nevýhodou Dungeons & Dragons je jazyk - oficiálně se totiž prodává jen v angličtině. Pokud ti tedy nedělá problém angličtina, směle do toho! A jestliže patříš k těm méně zdatným, nezoufej. Existují platformy, kde najdeš přeložené příručky. Je to možná trošičku náročnější, co se týče zprovoznění hry, nicméně za světy D&D se to určitě vyplatí. Anebo stále můžeš sáhnout po naší české variantě - Dračí hlídce.

Rozdíly RPG film vs. RPG in real life

Mít film o D&D (nebo obecně RPG světa) se vymyká samotnému principu těchto her. Hry na hrdiny totiž běží na tom nejdokonalejším procesoru - lidské představivosti.

Všichni víme, že ať už nám například kniha naservíruje jakýkoliv popis (malý tichý kluk s tmavými vlasy, kulatými brýlemi a symbolem blesku na čele), náš mozek si vytvoří obraz naprosto odlišný od přestav ostatních čtenářů.

Ty sis ale jistojistě při našem přirovnání představil/a mladého Daniela Radcliffa v roli Harryho Pottera. A o tom je přesně řeč! Film nám kazí představivost, nasadí nám do hlavy přesný obraz, který si pak vybaví miliony lidí na celém světě. A není to tak trochu škoda?

Hry na hrdiny spočívají v tom, že máš plánek, obyč tužku v ruce a spoustu čísel na kostkách i na plánku samotném. RPG tě dostane do hlubin tvé mysli, veškeré tvoje představy budou odpovídat jen a pouze tobě. Veškerá dilemata závisí jen a pouze na tvém rozhodnutí - to je krása RPG!

jak vypadá rpg

Filmové zpracování Dungeons & Dragons: Čest zlodějů nás sice obírá o možnost rozhodovat se sami, postavy máme taktéž naservírované - ale na druhou stranu je to něco nového a kdo ví, třeba to právě spoustu lidí nakopne a pomůže utvořit si nové představy o RPG světech.

RPG na FYFTu 

U nás ve FYFTu se samozřejmě setkáš s nepřeberným množstvím produktů a merche v tématu her na hrdiny. 

Starter bedny

Starter bedny jsou pro začínající hráče her na hrdiny naprosto nepostradatelným parťákem - všechna pravidla v jednom packu.

Starter knihy

Příručky pro hráče Dungeons and Dragons, ale i Dungeon Mastera. To se fakt hodí mít!

Merch - hrnky

Tyhle hrníčky se budou rozhodně vyjímat. Ať už na poličce, nebo ve dřezu...

Merch - lampy

Pro správnou atmošku si v pokoji nezapomeň rozsvítit cool RPG kostku (ale asi s ní úplně neházej).

Deskové hry

Pro milovníky obyčejných deskových her tu pak máme nějakou tu vtipnou party hru ze světa DnD.

Zápisníky

Každému RPG fajnšmekrovi se hodí mít po ruce tematický zápisníček!

Trička

Jak jsme již řekli - dnes je RPG považováno za spíše cool záležitost. Proto se neboj pyšně nosit na hrudi třeba 20stěnnou kostku!

Kostky

Nepostradatelná součást každého RPGéčka. Super ale je, že si můžeš vybrat kostky s libovolným designem, který tě do hry o to víc ponoří.

Jak začít s DnD ft. Gergon

Zajímá tě, jak začít hrát Dungeons and Dragons? Mrkni na toto video s Gergonem!

[Autor-Ája]