Jak malovat vodovkami a akvarelem? Návod krok za krokem
Akvarel a vodovky - dvě techniky malby, díky kterým můžeš zachytit kouzlo světa kolem nás. Kdy malovat vodovkami, a kdy raději sáhnout po akvarelových barvách? Čím se liší a co naopak mají společného?
Můžu vodovkami vykouzlit stejně dechberoucí dílo jako pomocí akvarelových barev? Ať už jsi začátečník nebo zkušený umělec, ponoř se s námi do světa akvarelu a vodovek a objev jejich krásu!
Na malování vodovkami má každý z nás jistě hodně vzpomínek, přeci jen vodové barvičky patřily mezi základní výbavu v našich kufřících na výtvarku. S jejich pomocí můžeš snadno vytvářet plynulé přechody, hrát si s průhledností a nechat barvy harmonicky splývat do sebe, což je ideální pro tvorbu lehkých a vzdušných kompozic.
Na druhou stranu, akvarel je jako symfonie barev, která vyžaduje mistrovskou ruku a pevné porozumění technice. S akvarelovými barvami můžeš vytvořit obraz plný sytých barev a dynamiky, který věrně zachycuje podstatu své předlohy.
Přestože jsme v úvodu nakousli i vodovky, budeme se věnovat primárně akvarelu - ale neboj, drtivá většina toho, co se tady dozvíš, platí i pro vodovky.
Vlastnosti akvarelových barev
- Jsou vodou ředitelné: Jak už název napovídá, akvarel i vodovky jsou vodou ředitelné, díky čemu si můžeš s tvorbou díla vyhrát na jiné úrovni, než třeba s akrylem (akryl totiž po zaschnutí ztrácí tuto schopnost).
- Průhlednost: Jsou málo krycí a více transparentní než barvy akrylové, i přesto můžou působit velmi sytě a živě.
- Rychle schnou: Stejně jako akryl, schnou vodovky a akvarely poměrně rychle, nicméně velkou výhodu najdeš v tom, že barvičky můžeš po zaschnutí opět rozmýt vodou.
- Možnost korekce: Díky transparentnosti je možné korigovat chyby nebo upravovat detaily dodatečným nanášením barev nebo odstraněním pigmentu pomocí vody.
Nanášení a míchání barev
Měj po ruce vhodnou paletku, ideálně keramickou nebo plastovou, která ti umožní míchat barvy podle potřeby. Plátno (nebo papír) si můžeš natónovat dle libosti nebo nechat čistě bílé. Začni s nejsvětlejšími odstíny a postupně přecházej k těm tmavším, dosáhneš tak reálné hloubky a dimenze.
Doporučujeme ti pořídit si maskovací kapalinu, přes kterou můžeš malovat další vrstvy a pak ji jen jednoduše sloupnout. Pokračuj stínováním pomocí dalších vrstev a nakonec zvýrazni ty nejtmavší a nejsvětlejší místa, abys ještě víc podtrhl(a) kontrast tvého díla.
Nezapomeň brát ohled na to, že akvarel po zaschnutí trochu zesvětlá, proto s pigmentem nešetři, jinak bude výsledkem mdlý a vybledlý obraz.
Stejnoměrně barevné plochy vytvoříš pomocí plochého štětce pořádně ponořeného do barvy. Soustřeď se na to, aby na sebe tvoje tahy štětcem navazovaly a intenzita barev byla po celé ploše stejná.
📝Jak ale zesvětlovat? Zesvětlované barevné plochy vytvoř tak, že do barvy přidáváš vodu a každý další tah štětcem provádíš světlejší barvou.
Tuby nebo mističky?
Barvy z mističek nanášíš mokrým štětcem rovnou na podklad, takže se obejdeš bez palety. Na plátně barvu můžeš jednoduše ředit nebo míchat s jinými odstíny dle libosti. Výhodou je, že nemusíš provádět ten (pro někoho) složitý rituál - položíš štětec, otevřeš tubu, naneseš barvu na plátno, zavřeš tubu, opět vezmeš štětec, mícháš a nanášíš barvu.
Někdo se na to ale dívá z opačného pohledu - tzn. otevřeš tubu, barvu vymáčkneš na podklad, namočíš štětec a maluješ. Takže záleží na úhlu pohledu a na tom, co tobě vyhovuje víc. Mimo to, barvy v tubách obsahují vyšší poměr glycerinu, snáz je tak rozmícháš s vodou a namaluješ jimi větší plochu se znatelně vyšší sytostí a krytím.
Obojí má svoje výhody a nevýhody a je jen na tobě, co si vybereš. Pokud do toho ale můžeme trošku mluvit, úplným začátečníkům bychom na začátek doporučili mističky. Až si vyzkoušíš techniky akvarelu a už to budeš mít jak se říká "v oku", můžeš sáhnout po tubách.
Jak začít? Tipy od nás
💡 Tip č.1 - Začni s jednoduchými motivy
Pro umělce-začátečníky může být práce s akvarelem docela výzvou, a to zejména pokud nemáš s akvarelem žádné zkušenosti. Jak tedy na to? Začni s jednoduchými motivy, jako jsou květiny, zátiší nebo základní geometrické tvary. Díky tomu lépe porozumíš technice malby akvarelem a postupně si osvojíš kontrolu nad štětci a barvami na papíře.
💡 Tip č.2 - Nešetři na barvách a papíru!
Pokud se rozhodneš začít malovat s akvarelem, není nic důležitějšího než správný výběr pomůcek. Investuj do kvalitních barev a papíru (nejlépe akvarelových papírů). Práce s levnými barvami a slabým papírem by tě jen zbytečně frustrovala. Tak proč riskovat zbytečné stresy? Vsaď od začátku na kvalitu, aby tvoje malby mohly skutečně vyniknout!
💡 Tip č.3 - Experimentuj s různými štětci a technikami
Kromě klasických plochých a kulatých štětců se zkus podívat i na kulaté s plochým vrcholem nebo na tzv. jazýček. Díky nim dosáhneš úplně nových efektů, které dodají tvým obrazům tu hloubku a živost. Neboj se experimentovat a zkoumej, co všechno dokážeš vytvořit pomocí různých štětců a netradičních pomůcek!
💡 Tip č.4 - Neboj se použít vodu!
Když jde o akvarely, voda je tvůj nejlepší kámoš! Začni s papírem, který je trochu vlhký, pak už jen stačí hrát s poměrem vody a barev podle toho, jakého efektu chceš dosáhnout. Od lehkých, průsvitných odstínů až po plné, syté barvy. Malba je jako živý organismus, který se mění podle toho, co mu dáš. Hraj si s tím a uvidíš, jak to tvé obrazy ozvláštní!
💡 Tip č.5 - Hraj si s kontrastem
Tak jako koření dodává jídlu tu správnou chuť, kontrast dodá tvému obrazu dynamiku a hloubku. Zkus kombinovat světlé a tmavé tóny, abys vytvořil(a) zajímavé kompozice. Hra s kontrastem ti umožní vytvořit takové kompozice, které budou doslova čišet životem. A nezapomeň na textury - různé povrchy papíru mohou zvýraznit sílu kontrastu a dodat tvému dílu extra kouzlo.
Základní techniky
Sůl, rýže, alobal, ubrousek, fólie, alkohol... nene, to opravdu není nákupní seznam, ale super pomůcky, díky kterým můžeš vytvořit dosud nevídané dílo! Než se vrhneme na klasické techniky, pojďme si dát pár zajímavých tipů, jak na malování akvarelem. Ťupkání zmačkaným ubrouskem nebo fólií možná znáš, ale co taková sůl?
Není snad nikdo, kdo by neměl doma sůl, tak proč jí nevyužít při malování? Když posypeš solí ještě vlhký povrch barev, sůl absorbuje vodu i barvu, a vytvoří tak zajímavý zrnitý efekt. Pokud už ti bylo 18 let, zkus alkohol - to budeš zírat, co ti obyčejný ethanol vykouzlí na plátně, a to jen díky pár kapkám.
Lazura
Říká ti něco "lazura"? Je to postupné nanášení vrstev, jednoduše řečeno vrstva na vrstvu. Dávej si pozor, abys další vrstvu nanášel(a) až po tom, co ti ta přechozí pořádně uschne. Začni od nejsvětlejšího odstínu a postupně přidávej sytost, kontrast a detaily. Krásně tak uvidíš, jak se ti pod rukama tvoří nádherné umělecké dílo.
Wet to wet/Dry to dry
Dalšími základními technikami jsou "wet to wet", "wet to dry" a "dry to dry". Maluješ štětcem s barvou buď na suchý nebo mokrý podklad. U prvních dvou technik barvy na plátně mísíš a navzájem prolínáš. U té poslední se snažíš o přesný opak, aby zůstaly jednotlivé barvičky a odstíny oddělené.
Vymývání
Už máš hotovou základní lazuru? Vyper si štětec v čisté vodě a jemnými tahy štětcem vymývej barvu a zesvětluj tak plošky na plátně. Tuhle techniku můžeš využít například při malování květů, bublin nebo balónků. Efekt je takový, že díky vymývání se ti barva ze středu vymývá a koncentruje na okrajích, kde vytváří jasný okraj.
Jaký podklad zvolit?
Jak už jsme několikrát zmínili, jedna ze základních vlastností akvarelu je průsvitnost, proto není tak úplně jedno, jaký podklad pro malbu akvarelem si vybereš. Podle toho, jak moc bílý podklad zvolíš, tolik vyniknou highlighty tvého obrazu.
Naštěstí existuje nepřeberné množství papírů přizpůsobených právě pro malbu akvarelem - tzv. akvarelové papíry. Jsou málo savé a dokáží tak na povrchu déle zachovat tah štětcem. Je lepší takový papír napnout, aby po vyschnutí barev nezůstal zvlněný.
Narazit můžeš například na papír lisovaný za studena (cold press), který je zrnitý a strukturovaný - právě ten používá drtivá většina umělců. Existuje ještě papír lisovaný za tepla (hot press) s hladkým povrchem, který se ti bude hodit až nasbíráš pár zkušeností.
A co štětce?
Při malování akvarelem se používají většinou kulaté štětce. Dávej pozor, abys vybral(a) štětce opravdu kvalitní, nechceš přeci, aby ti s každým tahem zůstal na papíře nejeden chlup. Sáhni raději po přírodních štětcích (koní, sobolí, veverčí apod.) - dobře natáhnou barvu a rovnoměrně ji pouští na podklad.
Nebo se mrkni po kvalitnějších syntetických štětcích - ty skvěle drží tvar a využiješ je především na konturu nebo detail. Pro malování velkých ploch můžeš použít i ploché štětce, u kterých ale nezapomeň dodržovat směr tahů. A ještě jednou - u malování opravdu platí, že kvalita je základ!
Další pomůcky na malování
Paleta a kelímek s vodou jsou zkrátka must-have, to snad dál nemusíme ani rozvádět. Ale co například taková maskovací kapalina nebo tužka na skicování? Pokud chceš na plátně vynechat bílá místa složitých tvarů, bude se ti hodit maskovací kapalina.
A jak s ní pracovat? Naneseš ji na místa, která mají zůstal bílá, necháš ji uschnout a přemaluješ barvou tak, jak jsi zvyklý(á). Jakmile barva zaschne, maskovací kapalinu jednoduše sloupneš. Věř nám, je to o dost jednodušší, než bílá místa obmalovávat.
Chceš si před samotným malováním nakreslit náčrtek? V low-cost variantě ti postačí obyč grafitová tužka - s tvrdostí HB nebo H. Vyvaruj se použití příliš tvrdých tužek! Ty ti sice na papíře zanechají jen velmi jemnou stopu, ale zároveň po ní zůstávají nepěkné rýhy.
Na skicování můžeš použít i akvarelové pastelky - vyber odstín, který se co nejvíce podobá tomu, co budeš malovat. Pastelka krásně splyne s barvou a nebudeš muset nic gumovat.
Pusť se do malování!
Tak a je to! Pevně věříme, že jsme ti předali dostatek informací k tomu, aby ses mohl(a) pustit do svého prvního obrazu pomocí akvarelových barviček. Teď už je to jen na tobě - namaluješ květinu, výhled z okna, krajinu na tvém oblíbeném místě nebo tvého domácího mazlíčka?
Hlavně nezapomeň, kreativitě se meze nekladou! Nemusíš malovat jen podle podkladu, využij svoji představivost a pusť se do malování abstraktního díla. Schválně pak svůj obraz ukaž rodině a kamarádům a nech se překvapit tím, co ve tvém obrazu uvidí.
[Autor-Lucka]