Adventures in the Forgotten Realms

23. 7. 2021 vychází další set Magic: The Gathering. Tentokrát si na své přijdou všichni milovníci RPG her – tematikou je totiž Dungeons & Dragons. To ostatně napovídá i název setu: Adventures in the Forgotten Realms. Zasvěcení vědí, že Forgotten Realms je prostředí z D&D. Konkrétně planeta Toril je obývána lidmi, trpaslíky, elfy, gobliny, orky... Jejich technologie si lze představit jako na Zemi ve 13. nebo 14. století. Ovšem navíc mají kouzla.

Tip: Prohlédni si, jaké edice karet ještě máme skladem, v sekci Magic: The Gathering.

Dungeon

Dungeony tvoří velkou část D&D. Jde o prostředí v podzemí, kde se odehrává příběh. Aby byla fúze MTG a D&D kompletní, dungeony jsou zastoupeny i v novém setu (3 karty). Je to speciální typ karet, který nemáš v balíčku, ale máš je k dispozici ze side boardu (ve kterém nezabírá místo, takže v pravém slova smyslu není ani součástí side boardu). Karta vypadá jako labyrint s místnostmi, které musíš projít. V každé místnosti je pro tebe nějaká výhoda. Někdy si můžeš vybrat ze dvou cest, ale nikdy se nemůžeš vrátit do přechozí místnosti.

 dungeon of the mad magedungeon - lost mine of phandelverdungeon - tomb of annihilation

Do hry se dostane pomocí akce "venture into the dungeon", kterou mají určité karty. Jakmile je dungeon procházen, je v command zóně a vždy můžeš procházet jen jeden, nikdy ne více v současnou dobu. Zároveň do tvého dungeonu nemůže soupeř.

 shortcut seeker

Některé karty tě dungeonem provádějí ("venture into the dungeon" způsobuje jak vstup do dungeonu, tak posun do další místnosti), jiné zase za průchod celým dungeonem získávají výhody. Když dungeon dokončíš, můžeš znovu procházet ten stejný, ale vybrat si můžeš i jiný, který máš k dispozici.

nadaar, selfless paladin gloom stalker

Tip: Přečti si články o dosud vydaných letošních MTG setech: Strixhaven: School of Mages a Modern Horizons II.

Ability

Zbrusu novou abilitou karet je taky "Roll a d20" – hoď si 20stěnnou kostkou. Ta totiž tvoří neodmyslitelnou součást D&D. Každá karta, která tě k tomu pobídne, obsahuje tabulku, která ti podle čísla na kostce řekne, co dál.

lightfoot rogue 

Další novou abilitou je "Pack tactics". Znamená, že dostaneš určitou výhodu, když útočíš kreaturami s celkovým útokem 6 nebo více.

 hobgoblin captain

Na některých kartách před instrukcemi najdeš slova v kurzívě (flavor text). Ta mají napomoct lepší imaginaci příběhu, usnadnit ti rozhodování a podobně (fungují prostě jako Dungeon Master v D&D). Flavor text najdeš i na některých landech!

 plundering barbarianforest

Kouzla

Instanty a Sorcery se jmenují třeba Choose Your Weapon (vyber si zbraň) a nebo You Find a Cursed Idol (našel jsi prokletou modlu). To je taky hodně RPG prvek.

 choose your weaponyou find a cursed idol

Planeswalkeři

Ikonické charaktery z Dungeons & Dragons byly proměněny do Planeswalker karet. V setu tak najdeš třeba Lolth, Zariel nebo Ellywick.

lolth, spider queenzariel, archduke of avernusellywick tumblestrum 

Kreatury

Novými typy kreatur jsou pak Bard, Gnoll, Halfling, Tiefling a Hamster. Poprvé v černém rámečku se objevuje taky Citizen a Beholder.

valor singergnoll hunterprosperous inkeepereccentric apprenticexanathar, guild kingpin

Design karet

Tím ale napojení na D&D nekončí! Dokonce i obrázky na kartách jsou někdy inspirovány D&D. Třeba obrázky z rulebooků. V setu jich je celkem 51 a můžeš je najít v Set, Draft a Collector boosterech. I foilové!

 drizzt

Dále najdeš v setu karty, které připomínají moduly z D&D. Tyto modulové karty jsou vždycky land, ovšem je jich jen 9 druhů. Opět je najdeš vSet, Draft a Collector boosterech, normální i foilové.

 module

Karty bez rámečku a s jiným obrázkem jsou tentokrát zastoupeny jen Planeswalkery a draky. I ty najdeš v Set, Draft a Collector boosterech, i ve foil verzi.

 lolth borderlesstiamat borderless

Extended-art karty, tedy karty, na kterých obrázek zabírá více místa než je obvyklé, najdeš jen v Collector boosterech. Zato však v každém z nich, a dokonce dvě. Garantované jsou dvě nefoilové, ale samozřejmě existují i foilové.

 tashas hideous laughter normaltashas hideous laughter extended art

A to nejméně obvyklé na konec! V setu můžeš taky najít karty, na kterých je jen obrázek, tzv. art cards. Z druhé strany jsou na nich staty, jak je znáš z D&D. Pokud toužíš po těchto kartách, pořiď Set booster – v každém je garantovaná jedna art karta.

art cardart card back 

Produkty

Jak už bylo řečeno, vychází Set, Draft a Collector boostery, dále Theme boostery, Bundle a 4 Commander decky. U nás v předprodeji najdeš:

[Autor-Sony]