Jak hrát venkovní hru Cornhole - Pravidla hry

Pojď se s námi naučit hrát oblíbenou venkovní hru Cornhole, která procvičí tvoji přesnost v házení, nabídne skvělou kompetitivní zábavu na čerstvém vzduchu a oživí každou zahradní párty, na které zavládla nuda.

Nebudeme lhát, pokud řekneme, že je to snad nejjednodušší venkovní hra u nás na FYFTu. Je ideální na zahradu, rodinnou oslavu nebo jen tak do parku, ale dá se hrát i uvnitř v hale.

Ke hře budeš potřebovat dvě cornhole desky, osm sáčků (čtyři modré a čtyři červené) a minimálně dva hráče. Princip hry je opravdu jednoduchý, díky čemu hru pochopí i tví mladší sourozenci nebo prarodiče.

Tip: Cornhole a ostatní oblíbené venkovní hry najdeš v kategorii Venkovní hry.
 

Princip hry

Zkrátka jde o to, že se hráči střídají v házení sáčků na desku - pokud trefíš díru máš 3 body, pokud tvůj sáček zůstane na desce, máš 1 bod. Vítězem se stává ten, kdo jako první dosáhne 21 nebo více bodů.

Hrát můžou dva hráči nebo dva týmy o více hráčích. Oficiálně se hraje jeden na jednoho nebo dva na dva, ale je jen na tobě, jak si hru uzpůsobíš.

Pravidla hry Cornhole

Nejprve rozmísti desky - oficiální vzdálenost, na kterou se hází, je 27 stop, což je přibližně 8 metrů nebo 11 kroků. Podle toho, jestli máš klasickou velikost cornhole nebo verzi mini, si můžeš rozměry přizpůsobit. U mini verze doporučujeme vzdálenost 4 metry.

 

Průběh hry

Oba hráči se postaví k první desce, odkud budou házet na desku druhou. Hra začíná tím, že jeden z hráčů vezme první sáček a hodí ho směrem k druhé desce. Následně hází jeho protihráč.

V házení se s protihráčem střídáte, dokud neodhodíte všechny své sáčky. Jakmile máte odházeno, přejdete k druhé desce, kde si sesbíráte všechny sáčky, a proces se opakuje - házíte zpět na první desku.

Ve verzi dva na dva, stojí u každé desky jeden hráč z týmu, tak aby byli hráči z jednoho týmu proti sobě.

Pojďme si to ukázat, tým č. 1 jsou hráči A a B, tým č. 2 hrou hráči C a D.

- To znamená, že na jedné straně stojí hráč A z týmu 1 a hráč C z týmu 2, zatímco na druhé straně stojí hráč B z týmu 1 a hráč D z týmu 2.

- Jakmile mají hráči A a C odházeno všech 8 sáčků, hráči u druhé desky, tedy B a D, si sáčky sesbírají a hází zpět na desku první.

Hra pokračuje tímto způsobem, kdy se hráči střídají v házení a sbírání sáčků, dokud jeden tým nedosáhne alespoň 21 bodů.

Bodování

V každém kole můžeš dostat 3 nebo 1 bod za každý sáček, podle toho jestli skončí v díře nebo na desce. Pokud tvůj sáček skončí na trávě nebo se jí dotýká, máš 0 bodů, pokud se sáček od trávy na desku odrazí, máš taky 0 bodů.

Shodit protihráčův sáček je povolené, tak toho využij ;-)

Na konci kola si každý hráč svoje body sečte, ale pozor - body hráčů se navzájem odečtou a do dalšího kola si nese body pouze úspěšnější hráč. Pokud kolo skončí remízou, tak body nezíská ani jeden hráč. Ukážeme si na příkladu.

- První hráč hodil 1x desku, 1 díru, 1 trávu, 1x trávu

- Druhý hráč hodil 1x desku, 1x desku, 1x trávu, 1x desku

První hráč má tedy 4 body a druhý hráč 3 body ( 4 - 3 = 1 ), první hráč jde do dalšího kola s 1 bodem, druhý hráč s 0 body.

Ten, kdo v předchozím kole získal více bodů, začíná. Pokud kolo skončí remízou, další kolo začíná ten, kdo začínal předtím.

Jak házet?

Podle oficiálních amerických pravidel se může házet jen spodem, ale je jen na vás, jak se spolu domluvíte.

Konec hry

Hraje se do té doby, dokud jeden tým nezíská 21 bodů a více. Nikde však není psáno, že si nemůžete pravidla upravit podle sebe, a s menšími dětmi hrát například jen do 15 bodů.