Jak hrát venkovní hru Spin Ladder - Pravidla hry

Nauč se s námi hrát venkovní hru Spin Ladder, známou také jako Ladder ball nebo Ladder Golf, ale my tomu rádi říkáme jednoduše Žebřík. Hra Spin Ladder je napínavá až do poslední chvíle, protože k vítězství je potřeba získat přesně 21 bodů, jinak se hraje dál. To znamená, že i když máš velký náskok, můžeš klidně prohrát.

Hra je oblíbená hlavně proto, že je jednoduchá a může ji hrát každý bez ohledu na věk. Pravidla jsou snadno pochopitelná, takže se do hry mohou zapojit jak děti, tak dospělí.

Je ideální pro rodinné oslavy, zahradní párty nebo jen tak do parku s kamarády. Navíc je přenosná, takže si ji můžeš vzít kamkoli – na piknik, na pláž nebo na chalupu. Zábava je zaručená!

Tip: Spin Ladder a ostatní venkovní hry najdeš v kategorii Venkovní hry.
 

Pravidla hry Spin Ladder

Spin Ladder je hra pro dva nebo čtyři hráče a správně ke hře potřebuješ dva žebříky, ale zvládneš to i s jedním. Hra začíná tím, že hráči stojí u jednoho žebříku a házejí boly (dřevěné kuličky spojené provázkem) na druhý žebřík.

Pak se přesunou k druhému žebříku a házejí zpět na ten první. V případě hry pro čtyři hráče se týmy rozdělí a u každého žebříku stojí dva hráči tak, aby spoluhráči stáli naproti sobě.

Bodování

Jak je to s bodováním? Za každou bolu, která na konci kola zůstane jedné z příček žebříku, si můžeš připočítat body. Pokud se s bolou trefíš na vrchní příčku máš 3 body, za prostřední příčku 2 body a za spodní příčku 1 bod.

Hraje se do té doby, než jeden z hráčů dosáhne přesně 21 bodů.

Dalším pravidlem je, že po konci kola se body vzájemně odečtou. Co to znamená?

Pokud jeden hráč získal 6 bodů a druhý jen 2 body, tak hráč, který získal více bodů si za tohle kolo přičte 4 body (6 - 2 = 4) a druhý 0 bodů. V každém kole tak může získat body jen jeden hráč nebo v případě remízy ani jeden.

Důležité je, že se body počítají jen za ty boly, které po konci kola zůstanou na žebříku. To znamená, že pokud ty nebo tvůj protihráč sestřelíte už hozené boly z žebříku, body se za ně nepočítají. V dalším kole začíná ten, kdo získal více bodů.

Jak je to s házením?

Házet bys měl(a) ideálně ze vzdálenosti 15 stop, tedy přibližně 4,5 metru nebo 6 kroků. Vzdálenost si můžeš libovolně upravit podle toho, jestli hrají jen dospěláci nebo třeba i menší děti, nebo taky podle toho, jak naskilleně se cítíš.

Jak házet? Je fajn se předem domluvit, jakým způsobem budete boly házet. Některá pravidla říkají, že se má házet jen spodem, jiná způsob házení neurčují, takže je to jen na tobě a tom, jak se domluvíte.

Bonusové body

Pozor, pokud ti štěstí bude přát, můžeš získat i bonusové body! Pokud ti skončí všechny tři boly na horní příčce žebříku, nebo budeš mít na každé příčce jednu, získáváš ještě 1 extra bod. Tyhle body se na konci kola nevyrušují a přidají se ke tvému skóre tak či tak.

Konec hry

Představ si situaci - máš 17 bodů, blížíš se ke svým 21 bodům, nicméně se ti v dalším kole podaří zaskórovat 6 bodů a tvoje celkové skóre se tak posune na 23 bodů, co teď s tím?

Jak jsme výše zmínili, hraje se do přesně 21 bodů, to znamená, že pokud bys z posledního kola měl(a) vyjít s více než 21 body, tak se body za tohle kolo nepočítají a hraje se dál.

Pokud by náhodou dosáhli protihráči 21 bodů současně, což se díky bonusovým bodům může snadno stát, hraje se do té doby, než bude mít jeden z hráčů na konci kola o 2 body více než protihráč.

Mrkni i na další venkovní hry