Jak vybrat frisbee? | Dogfrisbee, freestyle nebo do parku?

Hledáš kvalitní frisbíčko, které bude splňovat vše, co od něj očekáváš? Jsi na správné adrese! 

Ať už se chystáš na pohodové házení v parku s kamarády, chceš se svým čtyřnohým parťákem vyzkoušet populární dogfrisbee, plánuješ se věnovat oblíbené týmové hře Ultimate, nebo tě lákají freestyle triky, u nás najdeš přesně to, co hledáš!

Provedeme tě všemi disciplínami frisbee a poradíme, na co si při výběru disku dát pozor. Tak neváhej a pojď si vybrat své ideální frisbee!

Tip: Všechny disky na frisbee - ať už na Ultimate, Dogfrisbee nebo jen tak do parku, najdeš v kategorii Frisbee.

Házení v parku

Házení s frisbee je skvělý způsob, jak se odreagovat po náročném týdnu a strávit čas na čerstvém vzduchu aktivně! Výhodou je, že s frisbíčkem můžeš házet prakticky kdekoliv.

Navíc je to ideální příležitost, jak si užít čas s kamarády nebo rodinou. Stačí ti jen frisbee disk, dostatek prostoru a zábava je na světě!

Frisbíčko v batohu ti může vytrhnout trn z paty, například pokud při pikniku došla témata a zavládla nuda. Tak si jeden hoď do báglu a překvap kámoše.

A jaká jsou pravidla? Žádná!

A to je na tom to nejlepší, můžete hrát vlastním tempem a vymýšlet vlastní způsoby hraní. Jestli budeš házet na pár metrů nebo přehodíš celé fotbalové hřiště, to už je na tobě! 

Jak vybrat disk?

Pro rekreační házení nepotřebuješ žádný speciální disk -stačí obyčejné frisbíčko, které je lehké a snadno ovladatelné. Pro děti a začátečníky jsou ideální menší a lehčí disky, které se lépe chytají a hází. 

Za nás je ideálním diskem Aerobie Superdisc, - má měkčené protiskluzové výstupky a gumový okraj, díky čemu se skvěle hází i chytá. Je vhodný pro hráče všech úrovní a rozhodně si s ním užiješ spoustu zábavy i jako úplný začátečník!

Flashlight frisbee diskem si můžeš užít i noční házení! Skvěle se s ním hraje i za úplné tmy - svítí mnohem více, než jakékoliv jiné frisbee, které se dá pouze nasvítit. Navíc si jej můžeš pohodlně dobít pomocí mikro USB kabelu.

Pro házení v parku se hodí i níže zmíněné disky pro Ultimate Frisbee - Discraft Ultra-StarPulsar nebo Ultimate Catch.

Dogfrisbee

Věděl(a) jsi, že v průměru každý třetí Čech má doma psa? Není tedy divu, že jsme známí jako národ pejskařů.

Pokud máš doma čtyřnohého kamaráda, který má energie na rozdávání a miluje aportování, můžeš s ním vyzkoušet dogfrisbee!

Dogfrisbee je skvělá zábava, která nejen posílí váš vztah, ale také nabídne skvělou aktivitu pro tvého psího parťáka. Jak to funguje? Psovod vyhodí disk a pes se pokusí ho chytit, ideálně ve vzduchu.

Během hry můžete trénovat i různé triky s disky, které odpovídají jeho schopnostem a kondici. Jeho velkou výhodou je, že ho můžeš provozovat téměř kdekoli, kde najdeš travnatý plácek. Stačí mít nadšeného psího parťáka a vhodný disk! 

A co víc, v dogfrisbee se dá i soutěžit - a to v kategorii freestyle nebo distance!

Jak vybrat disk?

Nepoužívej klasická frisbíčka! V naší kategorii Frisbee se psem najdeš spoustu disků jak pro štěňátka, tak pro psí dospěláky. Jsou z měkkého, ale pevného materiálu, který odolá kousnutí a tahání, aniž by poškodil zuby psa.

Štěněcí disky jsou lehčí a měkčí, a tak se jim lépe uchopují do jejich malé tlamky. Pro dospěláky máme pevnější a odolnější disky, které vydrží i náročnější hry a skoky.

Jedním z nejoblíbenějších disků je SuperAero Hero, je pevný a odolný, ale zároveň měkký pro psí zoubky. Dokonce je uznaný i jako závodní disk. Pro malá plemena máme menší verzi XTRA 215 Sonic

Ideální je, mít alespoň dva stejné disky, a to proto, aby ani jeden z nich pes neupřednostňoval, a byl ochotný ten první pustit a běžet chytit druhý. 

Ultimate Frisbee

Ultimate frisbee je dynamický týmový sport, který kombinuje prvky fotbalu, basketbalu a klasického frisbee házení. Dva týmy o sedmi hráčích si mezi sebou přihrávají frisbee a snaží se ho dostat do soupeřovy koncové zóny.

V České republice je Ultimate Frisbee populárním sportem, zařazeným pod Českou asociaci ultimate frisbee (ČAU Frisbee). Český národní tým pravidelně soutěží na mezinárodní úrovni, včetně mistrovství světa.

Dobrý hráč by měl umět rychle běhat, být obratný, přesně házet a mít dobrou fyzickou kondici. Ale nejdůležitější je týmová spolupráce a schopnost číst hru!

Jak vybrat disk?

Pro ultimate frisbee je důležité vybrat disk, který splňuje předepsané standardy. Takový disk by měl mít průměr 27 cm a váhu 175 gramů. Měl by být robustní a dobře vyvážený, aby byl stabilní při letu i snadno ovladatelný.

Jedním z oblíbených oficiálních disků pro Ultimate Frisbee jsou Discraft Ultra-Star disky, které jsou schválené organizací USA Ultimate a používají se na turnajích po celém světě.

Mezi další oblíbené disky mezi hráči Ultimate Frisbee jsou disky Pulsar od Innova nebo Ultimate Catch od Latitude 64. Užiješ si s nimi spoustu skvělých hodů, ať už jsi profík nebo začátečník, hodí se zkrátka pro všechny!

Ultimate frisbee s kamarády?

Pokud se nechceš Ultimate Frisbee věnovat na profesionální úrovni, ale láká tě tenhle sport vyzkoušet, směle do toho! Vyber si správný disk, mrkni na článek Jak hrát Ultimate Frisbee, obvolej rodinu nebo kamarády a hurá ven!

Freestyle Frisbee

Freestyle frisbee je sport na mezinárodní úrovni plný neuvěřitelných triků s diskem. Můžeš trénovat individuálně nebo ve větší skupince, ale častější je soutěž dvojic nebo trojic. 

Pravidelně se pořádá mezinárodní turnaj – Frisbee Cup. V soutěži se hodnotí množství, kvalita provedení i obtížnost prováděných triků a spolupráce družstva. 

Základním prvkem freestyle frisbee je tzv. nail delay - točení disku na prstu, resp. na nehtu. Na internetu najdeš plno návodů, jak se to naučit. 

Jak vybrat disk?

Pro freestyle frisbee je ideální lehčí a pružnější disk s měkčími okraji a povrchovou úpravou, který je navržen tak, aby snadno klouzal po prstech a umožňoval provádění složitých triků.

Perfektním diskem na freestyle je Discraft Sky-styler, který používají i ti nejvíc profi hráči na světe! Váží 160g a má vyšší okraj, díky kterému se s ním dá dělat nepřeberné množství triků.

Bumerangy

Chceš si něčím hodit, ale klasické frisbee je už moc ohrané? Neboj se experimentovat a vyzkoušej bumerang! Bumerang si takzvaně "hodíš sám sobě".

Při prvním hodu se ti do ruky nejspíš nevrátí, ale po chvíli tréninku se bumerang stane tvým parťákem, který tě už nikdy neopustí.