Jak vytvořit rekord s Rubikovou kostkou?

Jestli už chvíli skládáš, nejspíš už víš, jaké jsou zhruba aktuální světové a národní rekordy v různých eventech. Jaké jsou ale podmínky pro to, aby byl rekord oficiální? Jakou roli hraje náhoda a jak získat svoje oficiální časy? Přesně tohle se dozvíš v tomto článku.

Tip: Pokud se chceš zaměřit na skládání klasické kostky, podívej se do podkategorie 3x3x3V případě, že tě zajímají i jiné velikosti a tvary, prohlédni si všechny rubikovy kostky v našem sortimentu.

V březnu 2023 proběhla v Klášterci nad Ohří speedcube soutěž Porcelain Cubing ve standartním WCA formátu. Spoustu českých speedcuberů tam pokořilo národní rekordy! Jedním z nich je Matěj Mužátko, náš FYFT Talent!  

Pokud tě zajímá, jak to dokázal, máme pro tebe skvělou zprávu. Sám Matěj ti ukáže rekonstrukci svých řešení národního rekordu v průměru z pěti v kostce 2x2x2.

A tohle je aktuální světový rekord ve 3x3x3, 3,13 vteřiny.

A tady se můžeš podívat na rozbor toho, jak se mu to povedlo.

A tady je video o rekordu na AVG (průměr), který pokořil 9letý kluk Yiheng Wang!

Jaká jsou pravidla pro vytvoření rekordu?

Aby byl rekord ve složení Rubikovy kostky oficiální, musí se povést na na oficiální soutěži, kterou organizuje delegát WCA. WCA (World Cube Association) je organizace, která pořádá oficiální soutěže a určuje jejich pravidla.

Takže pokud se ti rekord povede doma, nebo třeba na neoficiální soutěži, je jedno jestli ho máš na kameře, nebo jestli používáš timer. Pokud ho nepotvrdí delegát, rekord je pouze neoficiální. Pokud chceš získat svoje oficiální časy, budeš se muset na stránkách WCA registrovat a zajít na oficiální soutěž.

Všechny aktuální rekordy najdeš na stránkách WCA.

Pro zajímavost, tady jsou poslední kostky, se kterými padly světové rekordy 3x3 (single):

Moment, co je neoficiální rekord?

Neoficiální rekordy jsou vpodstatě solvy, které nikdo nekontroluje. Pokud se někomu doma na kameře povede překonat světový rekord, vznikne tím neoficiální rekord. Neoficiální časy ale moc velkou hodnotu nemají, protože je nikdo neprověřuje a může se taky stát, že půjde o podvod.

V jakých kategoriích se rekordy stanovují?

Kategorie, ve kterých můžeš získat rekord, se s časem vyvíjí a mění. Teď (leden 2021) můžeš získat rekord v těchto kategoriích:

  • 3x3
  • 2x2
  • 4x4
  • 5x5
  • 6x6
  • 7x7
  • 3x3 poslepu (BLD)
  • 3x3 jednou rukou (OH)
  • 3x3 na co nejmenší počet tahů (FMC)


Skládání nohama - oficiální rekord, který už nikdo nepřekoná

Skládání nohama (3x3 With Feet) je zajímavá kategorie, protože od 1. ledna 2020 už není oficiální soutěžní kategorií (hlavně kvůli hygieně a malému zájmu). To znamená, že Mohammed Aiman Koli, který v té době držel oficiální rekord ve skládání nohama (15,56s), bude jeho držitelem už navždy (pokud se feet znova nestane oficiální disciplínou).

Zároveň tímto chceme pogratulovat Tomáši Novotnému, který už navždy bude držet český národní rekord s časem 32,82s (100. na světě).

Je to jenom o štěstí?

Není. Ale štěstí hraje velkou roli. Dřív, když se speedcubing teprve začínal rozvíjet, šlo především o skill. Metody ještě nebyly tolik prozkoumané a kostky nebyly tak rychlé. Rekordy byly kolem 20 vteřin a s tím, jak se zlepškovaly kostky a metody, šly časy postupně dolů. Teď jsme ale v době, kdy už jsou hlavní metody kompletně prozkoumané a lepší kostky je těžké si představit.

Počet lidí, kteří konzistentně skládají kolem 6 sekund roste. A s metodou CFOP (která je zdaleka nejpoužívanější) se níž dá jít jen těžko. Jinými slovy, už jsme na maximu skillu a tak začalo hrát větší a větší roli štěstí. Skill už je pouhý předpoklad pro rekord, ne záruka.

Pokud tě soutěžení zajímá víc do hloubky, doporučujeme 2 rozhovory s nejlepšími českými speedcubery Tomášem Nguyenem a Matějem Grohmannem.

[Autor-Ája]