Top5 3x3 kostek pro speedcubery

Přemýšlíš nad svojí první kostkou? Nebo už nějakou dobu skládáš a chtěl/a by ses posunout o level výš a to s kostkou odpovídající tvým aktuálním zkušenostem? Tak to jsi tu správně! Představíme ti top5 3x3 kostek pro začátečníky, pro středně pokročilé i pro experty v tomto koníčku. Takže je jen na tobě uvážit, jakou úroveň skillu ve speedcubingu máš.

Všechny kostky, které jsme zařadili do těch pro začátečníky mají cenovku kolem tří stovek, takže neboj, nákup takové kostky tě rozhodně nezruinuje. Pro začátek si představíme rozdíl mezi kostkou s magnety a kostkou bez magnetů. Kostka, která v sobě nemá magnety, ti při skládání téměř vůbec nepomáhá a jednotlivé vrstvy nejsou úhledně zarovnané.

Tip: Všechny kostky najdeš v sekci Speedcube. Všechny trojky jsou pak v kategorii 3x3x3 kostky.

Zatímco magnetická kostka by v ideálním případě měla vypadat jako perfektní kvádr. Když si na magnetické kostce uděláš pár tahů při každém otočení vrstvy ucítíš, jak se ti sama dorovná. Kostka s magnety se ti bude mnohem lépe skládat, protože si nebudeš vůbec muset soustředit na zarovnávání vrstev.

Další věc, která tě u všech těchto kostek určitě potěší je corner cutting. Jedná se o vlastnost kostky, kdy i při nepřesném dotočení jedné vrstvy, dokáže kostka jinou vrstvou otočit tu nezarovnanou a automaticky se tak celá zarovná. Když bys to zkusil/a s klasickým Rubikem, tak nemáš absolutně šanci.

Top5 3x3 pro ZAČÁTEČNÍKY

První kostkou, kterou ti představíme je Sail W 3x3 (QiYi MoFangGe). Pokud máš doma jen klasickou kostku od Rubika a nejde ti s ní pomalu ani otočit, tak s touhle kostkou ti to půjde stokrát líp! Kostka není magnetická, za to má ale nejpříznivější cenovku z těchto pěti kostek.

Další kostkou je MonsterGO M 3x3 EDU. Značka MonsterGo je dceřinou značkou od společnosti GAN, která je známá pro svůj přívlastek Apple mezi kostkami. Takže pokud chceš hned ze startu začít s kostkou od GANu, tak MonsterGo M je jasná volba. Kostka už má magnety, takže se ti s ní bude skládat podstatně lépe, než s předchozí Sail W.

Tip: Návod, jak složit Rubikovu kostky pro začátečníky i pokročilé, najdeš zde.

Little Magic M 3x3 (YuXin) je magnetická trojka, která je ideální na začátek. Prodává se pouze ve stickerless variantě, to znamená bez nálepek a její tahoun může být hlavně její cena. Pokud hledáš cenově dostupnou a zároveň dobrou magnetickou trojku, bude pro tebe Little Magic tou správnou volbou.

Kostka RS3M 2020 (MoYu) od značky MoYu, což je jedna z nejlepších speedcube firem na světě! Kostka má širokou škálu nastavení, tudíž se dá nastavit tak, aby byla hodně stabilní, nebo naopak hodně rychlá. Pro Tonnyho je tahle kostka už půl roku jeho main kostkou a průměr s ní má okolo 10 sekund, takže pro začátečníka je naprosto dostačující.

RS3M 2020 si můžeš u nás koupit i s naším vlastním FYFT setupem sestaveným tak. aby byla lepší než z továrního nastavení.

A jako poslední tady máme YuLong V2 M (YJ), což je kostka se super cenovkou a svými vlastnostmi tě taky určitě neurazí. Kostka je spíš rychlejšího charakteru, takže pokud hledáš kostky se silnými magnety a stabilnějším cílem, tak se určitě poohlédni po ostatních kostkách z tohoto článku.

Top5 3x3 pro STŘEDNĚ POKROČILÉ

Pojďme se přesunout do výběru Top5 3x3 kostek pro pokročilejší cubery. Každá kostka z tohohle výběru se cenově vejde pod 1000 korun, ale jsou tady i výjimky, které stojí podstatně méně.

Jako první jsme vybrali RS3M 2021 MagLev (MoYu) - je to vysoce nastavitelná kostka s nejnižší cenovkou z tohoto výběru. V kostce ti nikdy nebudou vrzat pružinky, protože v ní žádné nejsou. Tuto kostku máme i ve variantě FYFT setup, ve kterém je kostka nastavená a nalubovaná tak, abys mohl/a rovnou začít skládat

MonsterGO M 3x3 je velmi tichá, matná a především cenově dostupná magnetická kostka od GANu. Pokud tedy chceš jít do nějaké GAN kostky, ale nechceš kvůli ní rozbíjet prasátko, tak MonsterGo může být kostkou přímo pro tebe.

Tip: Jak vytvořit rekord s Rubikovou kostkou? Jakou roli hraje náhoda a jak získat svoje oficiální časy? Mrkni na tento článek.

TengYun V3 M 3x3x3 (DaYan) - kostka pro milovníky TengYunů. Z našich českých řad je například TengYun fanoušek, Matěj mužátko. Kostka je již 3. Generací v řadě a její vlastnosti tomu rozhodně odpovídají. 

Je velice stabilní, takže tě už nečekají žádné corner twisty jako u dvojky. Corner twist vypadá tak, že uprostřed skládání nebo scramblování se ti omylem otočí “twistne” jeden roh. Její materiál má až prémiový feel, ale zároveň má vyšší hmotnost, takže nepůsobí lacině, jak to mají ve zvyku třeba GAN kostky.

Weilong WR M 2021 MagLev (MoYu) je v první řadě kostka s velice cool vnitřním designem dílků, které mají tmavě fialový odstín, což se u kostek obecně vůbec nevidí. Dá se nastavit tak, aby byla jak velice rychlá, tak stabilní. Navíc má velice příjemný plast zvenčí dílků, takže budeš mít pořád potřebu jí brát do ruky a jen tak si zaspamovat algy.

Poslední kostkou v tomto výběru je GAN 354 M V2, což je kostka s minimálními možnostmi nastavení, ale už v základu je nastavena velice příjemně a rychlost jí rozhodně neschází. Navíc je o 2 milimetry menší, takže pokud máš menší ruce zkus sáhnout právě po téhle GANsce.

Top5 3x3 pro EXPERTY

 

Jako poslední pro tebe máme výběr pěti úplně nejlepších kostek, jaké se dají sehnat v tomto roce. Začneme hned zostra a to vlajkovou lodí tohoto roku - kostkou GAN 13 MagLev UV. Je to kostka s nejvyšší cenovkou z kostek v tomhle výběru, zároveň si svou cenu obhajuje nepřeberným množstvím technologie, jež kostka obsahuje. 

Kostka má speciální povrch UV coating, což je úprava vnějších dílků kostky, která zajišťuje to, že ti kostka nebude klouzat, i když máš třeba zpocené ruce. Dá se nastavit jak stabilně, tak rychle a je zkrátka tím nejlepším, co se dá momentálně sehnat.

X-Man Tornado V3 3x3 (QiYI) je přímý konkurent již zmiňované GAN 13, avšak je o více než polovinu levnější. Je to neuvěřitelně tichá kostka s o dost lepším corner cuttingem, než měl její předchůdce. Její plast sice působí trochu levněji než materiál u GAN 13, ale s ohledem na cenu se to dá tolerovat.

Valk 3 Elite M (QiYi) je stará dobrá klasika, která je s námi už několik let, už se ale bohužel přestala vyrábět. Doprodávají se tedy už jen poslední kusy a pak už tento skvost nikde neseženeš. Kostka je velice stabilní a působí robustně - overal velice dobrý kus.

GAN jsme tu sice jednou měli, ale byla by velká škoda opomenout kostku GAN 12 M MagLev z roku 2021, které ale spoustu kostek doteď nesahá ani po kotníky. Má magnety v jádru MagLev a zvenčí UV coating. Speedcuber Tymon Kolasiński ji používal, když pokořil světový rekord 3x3 průměr, takže se jedná opravdu o světovou špičku.

Poslední kostkou tohoto výběru i našeho článku je Weilong WR M 2020 (MoYu). Kostka je ideální například jako warm up kostka na soutěž, jelikož se jí často přezdívá warm a mít warm jako warmup kostku, prostě chceš! Má smooth feel a rozměry pouhých 55 milimetrů můžou být pro někoho velkou výhodou.

[Autor-Lucka]